Časté otázky (FAQ)

Sú kamenné pracovné dosky vhodné na krájanie?

Výrobcovia materiálov NEODPORÚČAJÚ krájanie na kamenných doskách.

Má to viacero dôvodov. Materiály používané našou firmou sú nadpriemerne odolné a vydržia naozaj veľa. Avšak za extrémnych okolností sa dá aj tento materiál poškodiť.

Okrem toho krájanie na kuchynskej kamennej doske závažným spôsobom otupí vaše nože. Aj keď využívate kamenné pracovné dosky, odporúča sa používať podložky na krájanie.

Sú kuchynské pracovné dosky z kameňa odolné voči horúcim predmetom?

V tejto odpovedi musíme rozlišovať o aký typ materiálu sa jedná. Ak otázka bude smerovať na pracovné dosky z umelého kameňa či prírodného materiálu, tak odpoveď je jednoznačná. Na kamenné dosky sa NESMIE pokladať nič horúce, ako rozpálený pekáč, hrniec, panvica a podobne.

Ak vám bude niekto tvrdiť opak, tak sa zrejme problematike nerozumie. Prírodný kameň by teplo mal vydržať, ale hrozí iné riziko. Kameň, prírodný alebo technický, sa pod horúcim predmetom extrémne rýchlo rozpáli, ale jeho druhý koniec zostáva chladný. V bode, kde sa rozpálený kameň stretne s chladným a ešte, ak by takýto priestor bol oslabený výrezom, tak kameň môže prasknúť.

Rovnaké riziko hrozí aj pri kamenných drezoch, kde by vyliata vriaca voda alebo rozpálený olej mohli spôsobiť prasknutie materiálu. Na takéto udalosti sa nevzťahuje záruka. Z tohto dôvodu odporúčame dávať pod rozpálené predmety drevenú alebo plastovú podložku, určenú pre tento účel. Na rozdiel od kameňa, na keramiku môžeme pokladať horúce predmety.

Aké sú dodacie doby kamenných výrobkov?

Štandardná dodacia doba je 10 pracovných dní od schválenia pozámerovej dokumentácie, čomu predchádza úhrada zálohovej faktúry. 
Pri objednávke kamenného drezu (hranatý alebo VHO) je dodacia doba 15 pracovných dní od schválenia pozámerovej dokumentácie a pri keramike je to 20 pracovných dní od schválenia pozámerovej dokumentácie
 
Upozorňujeme, že existujú rôzne materiály, ktoré nie sú štandardne dostupné a majú dlhšiu dodaciu dobu. Zoznam všetkých dostupných materiálov aj s dodacími dobami nájdete v Konfigurátore Kamenárstva Klieštik, záložka Dokumenty http://konfigurator.kamenarstvo-kliestik.sk/Dokumenty.

Aký je postup objednávky?

V prvom kroku vám pripravíme rozpočet. Po jeho odsúhlasení nasleduje písomná alebo mailová objednávka, na základe ktorej vám vystavíme zálohovú faktúru. Po zaplatení zálohy môžeme začať so zameraním. Naskladníme potrebný materiál a počkáme na pokyn, kedy bude z vašej strany miesto pripravené na zameranie.

Po zameraní zákazník obdrží do 2 pracovných dní nakreslenú dokumentáciu na kontrolu a prípadnú aktualizáciu ceny. Po schválení zo strany zákazníka prebehne samotná výroba. Pre väčšinu výrobkov trvá do 10 pracovných dní. Výnimky sú pri kamenných drezoch, výrobkoch z keramiky a onyxu, prípadne pri iných neštandardných výrobkoch a v predvianočnom období. Prípadne, ak musíme čakať na dodávku materiálu od výrobcu. V takýchto prípadoch si termín inštalácie dohodneme s vami individuálne.

Čerešničkou na torte je samotná montáž. O termíne montáže informujeme zákazníka dva dni vopred.

Keď to stojí toľko peňazí, tak prečo to nevydrží všetko?

Materiály dodávané našou firmou vydržia veľmi veľa a sú veľmi odolné. Treba však povedať, že nevydržia všetko. Tepelný šok alebo tvrdý uder na hranu dosky, ako sme opisovali v predchádzajúcich otázkach, môže poškodiť vašu kamennú kuchynskú dosku. Takže z týchto dôvodov nevydrží materiál všetko. Aj keď znova pripomíname, že tieto materiály vydržia extrémne veľa. Je to ako s autami, ak si kúpite najnovšie BMW v plnej výbave, tak s ním tiež zrejme nepôjdete do lesa na drevo. A prečo nie, keď nové auto stálo veľa? Do lesa na drevo si vezmeme zrejme traktor a pri kamennej doske tiež budeme rešpektovať isté obmedzenia.

Akú má kameň životnosť?

Ak nenastane niektorá z dvoch skutočností, ktoré som opísal vyššie (tepelný šok, úder ťažkým predmetom), tak nami dodaný výrobok nemá definovanú životnosť a bude vám slúžiť a prinášať spokojnosť desiatky rokov bez problémov. 

Nebude výrobok z kameňa pôsobiť chladným dojmom?

Kameň, respektíve keramika pozdvihne punc vášho interiéru. Keď si po inštalácii zmeriate teplotu použitého materiálu, tak sa presvedčíte, že má rovnakú teplotu, ako všetok váš nábytok. Rozumieme však tejto otázke. Fyzika o tepelnej vodivosti pôsobí a navodzuje dojem, že kameň je chladnejší. Pozrime sa však na prácu v kuchyni z iného uhla. Na varnej doske máme horúce hrnce, hučí nám mikrovlnka a ohrieva jedlo. Rýchlovarná kanvica alebo kávovar nám pripravuje vriacu vodu, klasická alebo parná trúba nám pečie jedlo. Digestor hučí a vydáva hluk a ďalšie teplo. Do toho horúce letné slnko prehrieva interiér ešte viac už aj tak rozhorúčenej kuchyňe. Klimatizácia hučí naplno a snaží sa to všetko schladiť. Ak v tomto prostredí máme na kuchynskej doske materiál, ktorý pôsobí príjemným vlažným dojmom, tak sa jedná o vítanú výhodu. Až tak výraznú, že pre túto vlastnosť si podnikatelia a špičkoví kuchári objednávajú do svojich reštaurácií a pizzérií kamenné pracovné dosky. Je tu ešte jedna výhoda, bude sa vám na takom špecifickom materiáli dobre robiť cesto. Skúste a uvidíte.

Viete na kameni vyrobiť neviditeľné spoje?

Nevieme vyrobiť neviditelné spoje. Zákazníci si niekedy pletú dva naoko podobné materiály. Treba však poznamenať, že sa to deje aj za pomoci nečestných praktík niektorých predajcov, pritom je pre spokojnosť zákazníka jedno, či sa jedná o úmysel alebo nevedomosť obchodníka. Sú na trhu isté materiály, ktoré nebudem menovať. Viete ich však ľahko rozpoznať. Sú charakteristické tým, že sa vzdialene podobajú na kameň, spoje sa dajú pri montáži zaliať a zaleštiť, pri nahriatí sa dajú ohýbať, po poškriabaní sa dajú preleštiť a zručný stolár ich dokáže so svojím náradím opracovať a u vás doma namontovať, zatiaľ čo pri kameni nič z týchto vecí nie je možné. Tieto výhody má tento materiál preto, lebo je mäkký. To je však aj jeho hlavná nevýhoda. Poškrabete ho nožom, kľúčmi, nožnicami, hrncami, ba niektoré aj nechtom. Prečo je to tak, keď vám je materiál prezentovaný ako umelý kameň, alebo že obsahuje minerály? Je to preto, lebo tieto materiály v žiadnom prípade nie sú kameňom, ale ide o plasty. Takýto plast má podobnosť s kameňom asi takú, ako nealkoholický radler s pivom. Ak si chcete dať na kuchynskú dosku plast, tak potom OK, ale verte, že s kameňom to nemá nič spoločné 🙂 Skúste takúto vzorku u obchodníka poškriabať akýmkoľvek ostrým predmetom a potom to skúste na našej vzorke materiálu, z ktorého pre vás vyrábame pracovné dosky z umelého kameňa alebo keramické pracovné dosky. Z výsledku testu budete prekvapení. A mimochodom, takéto plastové materiály vôbec nie sú lacné, stačí vám doplatiť neveľkú sumu a máte plnohodnotný kameň vo svojom interiéri.

A aké spoje vie ponúknuť firma Kamenárstvo Klieštik vám podrobne opíšeme v nasledujúcej otázke.

Ako bude spájaný kameň?

Ak veľkosť výrobku presiahne možnosti kameňa (všeobecne sa dĺžka materiálov mení v závislosti na type, ale v priemere sa pohybujeme v dĺžkach v rozmedzí cca 270 cm – 320 cm), tak kameň musíme spájať na montáži. V cene máte takzvaný štandardný spoj, ktorý je po vytvrdnutí z nenasiakavého, pevného materiálu (nie silikón) a je vo farbe kameňa, pričom jeho šírka je cca 1,5 mm v závislosti na okolnostiach pri montáži. Za príplatok vieme zrealizovať takzvaný Magic line spoj, ktorý sa iným spôsobom pripravuje v dielni a aj na montáži, je z rovnako kvalitného lepidla vo farbe kameňa, avšak za ideálnych okolností vieme dosiahnuť tenkosť spoja cca iba 0,5 mm. Treba povedať, že oba typy spojov sú decentné a nerušivé na efekt a svojim umiestnením nijako nenarúšajú výsledný efekt diela.

Spoj kamennej pracovnej dosky a kuchynskej zásteny sa realizuje silikónmi a to z dôvodu, aby bola zachovaná pružnosť spoja, čím predídeme praskaniu spoja z dôvodu istých mikro-pohybov na stavbe alebo nábytku.

V kuchynskom štúdiu mi kameň na moju kuchynskú linku neponúkli. Prečo?

 

Dôvodov môže byť viac, skúsime vám z praxe niektoré opísať:

 • predajca kuchýň nemá znalosť a informácie o možnosti kameňa
 • predajca môže mať zaujímavú províziu z iného materiálu, ktorý následne preferuje
 • predajca môže mať zlú skúsenosť s nekvalitnou prácou garážového” kamenárstva
 • predajca si nechce komplikovať život, je pre neho jednoduchšie predať bežný” materiál a zákazku rýchlo zrealizovať a ukončiť

 

Máme skúsenosti, že aj v kuchynských štúdiách, ktoré sú nastavené na ekonomickú triedu sú predajcovia, ktorí chcú aj v tomto segmente ponúknuť svojim zákazníkom kvalitu, vedia kameň ponúknuť a nájsť priechodné cenové riešenie. V kuchynských štúdiách, kde sa predáva vyššia trieda kuchýň alebo ponúkajú výrobu na mieru, by som takúto ponuku očakával automaticky. Nech už je dôvod neponúknutia kameňa akýkoľvek, my vám vieme služby poskytnúť a vhodný kameň vám na vašu kuchynskú pracovnú dosku poradiť, zamerať a namontovať.

Ako mi má stolár upraviť korpus pre váš materiál?

Stolár nemusí nič špeciálne upravovať. Stačí len, aby svoju prácu kvalitne odviedol. Korpus pevne zmontoval, usadil do roviny a použil kvalitné materiály. Nemusí však robiť nič navyše. V prípade keramickej pracovnej dosky je však potrebné vyrobiť plné prekrytie vrchu korpusov, aby mala keramika oporu po celej svojej ploche. V individuálnych prípadoch je potrebná súčinnosť stolára v istých úpravách, no na takúto potrebu vás upozorní náš technik pri zameraní.

Nie je výrobok z kameňa príliš drahý?

Kamenný výrobok nie je lacný. Materiály vyťažené v rôznych kútoch sveta a spracované v špičkových závodoch si svoju cenu držia. Ak vás tlačí rozpočet a máte na celú kuchynskú dosku napríklad len 400 €, tak v tomto období sa do ceny nezmestíte. Dobrou správou je, že vaša súčasná doska sa vždy dá neskôr vymeniť za kamennú, keď vám to vaša ekonomická situácia dovolí. Priemerné dosky stoja cca niekde medzi 1 900 € – 3 700 € a viac v závislosti na veľkosti a rozsahu realizácie, type materiálu, jeho hrúbke, opracovaniu a iných parametrov. Aj tu však existujú rozmanité možnosti v nastavení cien. Máme k dispozícii materiály v akciových ponukách, preto vieme nastaviť pre vás aj cenu v dobrom ekonomickom pomere cena – kvalita. Kamenná pracovná doska a cena, ktorá vám bude vyhovovať sa dá nastaviť aj v našom konfigurátore.

Takéto materiály sú len pre najbohatších. Nebude mi stačiť klasická doska?

Možno vám bude stačiť aj obyčajná doska. Ak vás limituje rozpočet a ekonomické možnosti, tak bežná doska vám poslúži roky. V minulosti bol kameň na kuchynskej doske raritou a bolo to len pre najbohatších klientov. V súčasnosti je kameň čím ďalej bežnejší aj v strednej triede. Mnoho zákazníkov si uvedomuje aj v našej krajine, že kameň je už cenovo dostupnejší ako v minulosti. A keď zákazníci využijú akciové možnosti materiálov, ktoré ponúka náš konfigurátor, tak sú potešení, že aj oni si môžu dovoliť kvalitu a nie kompromis. 

Opäť si pomôžeme príkladom z automobilového priemyslu. Kedysi boli elektrónové kolesá len dominantou najdrahších modelov tých najprestížnejších značiek. Dnes sú takéto imidžové kolesá bežné aj pri takzvaných ľudových” autách. S kameňom je to podobné a bežne sa montuje aj do lacnejších kuchýň, kde svojím pôsobením zvyšuje kvalitu interiéru a bývania. Ste taký bohatí, aby ste si mohli dovoliť kupovať lacné a netrvanlivé veci?

Prečo by som mal dať na svoju kuchyňu kameň alebo keramiku?

Váš interiér ste si zrejme poctivo vyberali a zariaďovali. Chcete do svojho domu to najlepšie a tak ak vám to rozpočet umožní si vyberiete kvalitné materiály, kvalitné kovania a zrejme si zakúpite kvalitné spotrebiče. Odpoviem vám teda otázkou: 

To naozaj chcete kvalitné spotrebiče vsadiť do drevotriesky alebo plastu?

Kameň vám pozdvihne image vášho interiéru o level vyššie. Ak si nevyberiete správny kus nábytku do spálne, tak toto návšteva neuvidí. Ale kuchyňa? To je srdce vašej domácnosti a priestor, ktorý je často prepojený s obývačkou. V tomto priestore sa žije. Vaši priatelia už iste kameň na kuchyni majú. Aký zvuk a cinknutie od pohára budú počuť vaši priatelia, keď im na kolaudácii nalejete whisky a tú im položíte na dosku z drevotriesky, plastu, alebo kameňa?

Prečo by som mal dať vyrobiť kameň práve firme Klieštik?

Nie, nemusíte si dávať vyrobiť svoj kameň firme Kamenárstvo Klieštik. Veď kamenárov na Slovensku je dosť. 

Skôr ako sa rozhodnete, komu zveríte do rúk zákazku, si dovolíme radu. Aby ste maximalizovali šance, že takáto, bezpochyby náročná výroba dopadne vo vašom interiéri excelente, položte výrobcovi niektorú z troch otázok:

 

 1. Aká bude kvalita kameňa? 

Na výrobu pre váš výrobok sa musí použiť materiál v špičkovej kvalite. Nikdy nie nevhodný alebo v druhej triede. My vozíme len prvú triedu a tá má svoju cenu.

      2. Aké má spracovateľ strojové vybavenie?

Na takýto náročný materiál je potrebné mať špičkové stroje, ktoré dosahujú vysokú presnosť opracovania, pretože sa často jedná o náročné výrobky, ktoré často na seba nadväzujú. Váš interiér zameriame špeciálnym zameriavacím strojom, kde podchytíme prípadné nerovnosti korpusov alebo stien. Výrobky opracovávame na CNC obrábacom centre a režeme ich na modernej píle a 5-osom vodnom lúči. Koľkí kamenári sa vedia pochváliť takouto technikou?

      3. Spýtajte sa koľko realizácii má firma za sebou, ako dlho sa venuje takémuto typu výroby?

 

V neposlednom rade sa vieme spoľahnúť na skúsenosť našich zamestnancov, ktorí majú za sebou stovky náročných realizácii. Vedeli ste, že naši špičkoví zamestnanci majú v tomto obore odpracovaných v priemere 10,02 roka? Čo to vypovedá o kvalite?

Pri tvorbe ceny odmietame šetriť na vašej zákazke na kvalite materiálov, nekvalitných strojov a asi by sa nikomu nepáčilo, keby vám na montáž prišli lacní” brigádnici, ktorí by sa na vašom interiéri chceli učiť. Ak budete hľadať, tak iste nájdete lacnejšieho kamenára ako firmu Kamenárstvo Klieštik. 

Možno ste do svojej kuchyne zainvestovali nemalú sumu a máte kúpené drahé spotrebiče. Všetko to má spojiť do excelentného výsledku kamenná kuchynská doska. Myslíte, že toto je ten správny priestor na ušetrenie financií? Risknete to?

Kameň prírodný, technický, keramika. Kto sa v tom má vyznať a aký je rozdiel?

 

Poďme po poriadku a stručne vám vysvetlíme rozdiely:

 

 • prírodný kameň – klasický materiál, ktorý v sebe nesie históriu prírody. 

 

Sú 4 dôvody, kedy sa zákazník zvyčajne prikláňa k takémuto materiálu:  

 1. a) zákazníkovi sa páči špecifický odtieň alebo kresba materiálu
 2. b) zákazník chce výlučne prírodný materiál
 3. d) zákazník rešpektuje striktne návrh architekta
 4. c) v niektorých odtieňoch vie kameň poskytnúť nižšiu cenu

Výhody: prestížny materiál, ktorý je jedinečný. Kameň – žula je vhodná aj do exteriéru.

Nevýhody: farebná variabilita, rozdiely medzi skutočne dodaným materiálom a vzorkou, čo sa rieši preposielaním fotografií a následnom schválení zákazníka. Ďalej to je nasiakavosť prírodného kameňa, čo sa rieši impregnačnými nátermi. Menšia pevnosť a pružnosť ako pri technickom kameni. Nemá rád tepelný šok. Menší výber jednofarebných, monolitických odtieňov.

 • technický kameň – v súčasnosti u nás najpoužívanejší materiál. Kuchynské pracovné dosky z umelého kameňa nám tvoria cca 70 % produkcie kamenných dosiek. Ide o technický kameň, ktorého nosnou časťou je vyťažený kremík asi cca 90 % a ďalej obsahuje živicu a pigmenty. Ponúkame v zastúpení tri značky: Technistone, Silestone, Okite. 

Výhody: nenasiakavý, pevný a pružný materiál. Je vyrábaný vo veľkom počte odtieňov a jeho farebná variabilita medzi dodávkami a realitou je minimálna voči prírodnému materiálu.

Nevýhody: väčšina typov nie je vhodná do exteriéru a tento materiál nemá rád tepelný šok.

 

 • keramika – jedinečný materiál pre najnáročnejších. Na vašu keramickú pracovnú dosku máme v ponuke značky: Dekton, Lapitec, Laminam.

 

Výhody: vysoká škála odtieňov v hrúbke od 12 mm. Zvláda tepelný šok a môže sa inštalovať do interiéru aj exteriéru.

Nevýhody: vyššia cena, zhotoviteľ kuchyne musí zabezpečiť plné prekrytie vrchu korpusov, aby mala keramika oporu po celej svojej ploche.

Všetky tri možnosti materiálov vám prinesú dlhodobú spokojnosť v užívaní, všetky majú vysokú odolnosť a pozdvihnú level vášho bývania o úroveň vyššie.

Aký je postup objednania a aká je dodacia doba?

 1. rozpočet – V prvom kroku vám pripravíme cenu. Cenu si viete za 2 minúty vyrátať v našom konfigurátore, alebo nám pošlete nákres a špecifikáciu a následne dostanete rozpočet do emailu. 
 2. objednávka – Ak si po špecifikácii dielo odsúhlasíme, nasleduje písomná alebo emailová objednávka, na základe ktorej vám vystavíme zálohovú faktúru.
 3. čakanie na zameranie – Zameriavať môžeme až po objednávke a zaplatení zálohy. Kým nastane čas zamerania, máme dostatočný priestor k tomu, aby sme si materiál preverili a zabezpečili jeho naskladnenie. Naša firma následne čaká na informáciu od vás alebo vášho zhotoviteľa o predpokladanom termíne, v ktorom bude miesto montáže pripravené k zameraniu. Pokiaľ je od našej firmy požadovaný zámer, čo vo väčšine prípadov odporúčame, tak si vzájomne dohodneme termín na príchod nášho zameriavača. 
 4. zameranie – Odporúčame, aby na termín zamerania boli na tomto mieste pripravené všetky spotrebiče a doplnky, ktoré sa budú do kameňa inštalovať, ako napríklad: drez, varná doska, batéria, dávkovač saponátu, zásuvky a iné doplnky. Zameriavač si má možnosť skontrolovať dokumentáciu a aj fyzicky premerať výrobky, ktoré súvisia s inštaláciou. Ak doplnky inštalované do kameňa nebudú pri zámere fyzicky, naša firmy nepreberá zodpovednosť za nepresnosti a riziká, ktoré zo sebou nesú situácie, keď sú technické informácie a výkresy posielané dodatočne.
 5. finalizácia podkladov pre výrobu – Po zameraní interiéru do 2 pracovných dní dostanete skreslenú dokumentáciu na kontrolu a prípadnú aktualizáciu ceny. Upozornenie: pokiaľ sa rozmery zhodujú so zadaním v rozpočte a pôvodná cenová ponuka nie je staršia viac ako 3 mesiace, tak cena sa pre vás nemení. Ak však pri zameraní bude zadanie zmenené, tak sa cena môže aktualizovať. Cenu aj výkres – technické riešenie dostanete k schváleniu. 
 6. výroba – Po vašom schválení ide zákazka do výroby a začne plynúť dodacia doba. Tá je pre väčšinu výrobkov 10 pracovných dní. Výnimky sú pri kamenných drezoch, výrobkoch z keramiky a onyxu, prípadne pri iných neštandardných výrobkoch a v predvianočnom období, prípadne, ak musíme čakať na dodávku materiálu od výrobcu. V takýchto prípadoch si termín inštalácie dohodneme s vami individuálne.
 7. montáž – O termíne montáže vás informujeme dva dni dopredu. Ak ste si dohodli pri zámere nevyhnutné úpravy korpusu s našim zameriavačom, tak vám odporúčame dané zadanie najneskôr v tomto čase skontrolovať. Jeden deň vopred vám nahlásime čas príchodu a nasledujúci deň prichádzame na montáž.

Zvládne kamenná pracovná doska klepanie mäsa?

Klepania nedeľných rezňov sa pri kamennej pracovnej doske nemusíte obávať. Ale za podmienky, že si pod mäso položíte podložku na klepanie mäsa.